Do lekarza radiologa kierowani są zazwyczaj pacjenci, którzy potrzebują dodatkowej diagnostyki obrazowej wybranego rejonu organizmu. O tym, by wykonać takie badanie decyduje zazwyczaj lekarz specjalista, który na nie kieruje.

Ta dziedzina medycyny skupia się bowiem na wykonywaniu i opisywaniu badań obrazujących ciało człowieka, jest również niezwykle istotna we wczesnym wykrywaniu wielu chorób.

Lekarz radiolog podczas wykonywania obrazowania medycznego, wskazuje w którym miejscu w ciele zaszły zmiany chorobowe, dokonuje również ich pomiarów, sporządza dokładny opis wykonanego badania, stawia diagnozę, proponuje odpowiednie leczenie lub kieruje do innego specjalisty.

Do badań radiologicznych zalicza się między innymi:

  • rentgenografię
  • badanie ultrasonograficzne (USG)
  • mammografię
  • tomografię komputerową (TK)
  • rezonans magnetyczny (MRI)
  • pantomogram

W Poradni Radiologii Waszyngtona 7 w Białymstoku przyjmuje:

Lek. med. Tomasz Paweł Chrostowski – specjalista z dziedziny Radiologii i Diagnostyki Obrazowej, wykładowca na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku i aktywny członek Polskiego Towarzystwa Radiologicznego.W celu jak najlepszej oceny stanu zdrowia pacjenta przypominamy o wzięciu ze sobą poprzednich wyników badań USG, Tomografii Komputerowej lub Rezonansu Magnetycznego dotyczących badanej okolicy ciała oraz kart informacyjnych z leczenia szpitalnego i przebytych zabiegów operacyjnych.

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej:

  • należy pozostać na czczo przez około 6 godzin przed badaniem,
  • jedną godzinę przed badaniem należy wypić co najmniej 1 litr wody i postarać się nie oddawać moczu,
  • należy powstrzymać się przed piciem kawy, paleniem papierosów i żuciem gumy.


W przypadku badań USG Doppler aorty i tętnic biodrowych, tętnic nerkowych oraz układu żyły wrotnej należy pozostać na czczo przez około 6 godzin przed badaniem, nie jest wymagane picie wody.


Pozostałe badania nie wymagają specjalnego przygotowania.


Drodzy Pacjenci,

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wyboru lekarza, zachęcamy do skonsultowania się z naszym personelem, który doradzi odpowiedniego specjalistę.

Radiologia Białystok?
Waszyngtona 7, Specjalistyczna Poradnia LekarskaSpecjalista w centrum Białegostoku, dogodny dojazd, szybkie terminy!

Zapraszamy!

Telefon

+ 48 791 907 907