Proktologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się końcowym odcinkiem układu pokarmowego, czyli jelitem grubym, kanałem odbytu i odbytem. Specjalista proktolog diagnozuje i leczy choroby związane z tymi partiami ludzkiego ciała.

 

Pacjenci często odczuwają wstyd dotyczący schorzeń proktologicznych, zupełnie niepotrzebnie. Wielu nieprzyjemnych, często dokuczliwych dolegliwości, można bowiem pozbyć się w dosyć prosty i szybki sposób.  Choroby proktologiczne są bardzo częste i nie warto czekać z udaniem się do specjalisty, gdy dolegliwości utrudniają już codzienne funkcjonowanie. Ważne jest, by reagować, otwarcie rozmawiać z lekarzem i nie wstydzić się. Każda choroba wymaga zaopiekowania się pacjentem i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Nie należy zwlekać, nawet jeśli objawy mogą wydawać się wyjątkowo wstydliwe. Należy pamiętać, że lekarz wspiera pacjenta i nie ma takiej sytuacji, w której należy unikać diagnostyki i porady lekarskiej.

 

Co może zaniepokoić i skłonić do wizyty u odpowiedniego specjalisty?

 

Jeżeli zaobserwujesz u siebie następujące objawy, zgłoś się do lekarza proktologa:

 

 
Do kogo zwrócić się w przypadku następujących objawów?

 

Porozmawiaj z zaufanym lekarzem pierwszego kontaktu lub bezpośrednio skieruj swoje pytanie do specjalisty. Lekarz proktolog dobierze odpowiedni sposób działania diagnostycznego i naprawczego.

 

Profilaktyka proktologiczna

 

Problemy proktologiczne należą do dosyć częstych schorzeń, warto wiedzieć, że odpowiednim stylem życia można je wyeliminować, wspierać ich leczenie, zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia.
Nieodpowiedni tryb życia i niezdrowe nawyki mogą spowodować ich nasilenie. Warto pamiętać o odpowiedniej diecie i codziennej dawce ruchu. W ustaleniu planu profilaktyki i diety powinien pomóc lekarz specjalista.

 

Co sprzyja wystąpieniu chorób końcowego odcinka układu pokarmowego?

 

Badania dowodzą, że występowanie chorób proktologicznych jest zależne od wielu czynników, są to między innymi: zaparcia, siedzący tryb życia, nadużywanie alkoholu, brak regularnych dawek ruchu, ciąża, otyłość, skłonności genetyczne, wiek.

 

Najczęstsze choroby proktologiczne

 

Do najczęstszych chorób proktologicznych należą: choroba hemoroidalna, ropień okołoodbytniczy, szczelina odbytu, nietrzymanie stolca, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, uchyłki jelita grubego, nowotwór jelita grubego, kłykciny kończyste, wypadanie błony śluzowej odbytnicy.

 

Zachęcamy do odwiedzenia naszej Poradni Proktologii i skorzystania ze specjalistycznej konsultacji, która jest ważnym elementem dbania o zdrowie oraz życie w dobrej kondycji.

 

Szczegółowe informacje: Poradnia Proktologii Waszyngtona 7 lub +48 791 907 907.

 

Waszyngtona 7 Specjalistyczna Poradnia Lekarska
ul. Waszyngtona 7 lok 1, 15-269 Białystok

Telefon

+ 48 791 907 907